M-Files kullanıcıları yeni nesneler oluşturmak, bir ekrandan diğerine  tek bir tuş ile geçmek  veya sık kullandıkları dokümanları görmek, sık  ziyaret ettikleri sanal klasörlere erişmek için  kısayolları kullanabilirler.  Yandaki resimde görüldüğü gibi var olan kısayolların yanı sıra  kullanıcılar kendi isteklerine göre görev alanı dediğimiz ekrana yeni  kısayollar ekleyebilirler.  Görev alanına kısayol eklemek için ilgili  görünümün üzerine sağ tıklayıp Görev Alanına Kısayol  Ekle'ye  basmamız gerekir.

 Çalışılan herhangi bir doküman, erişilen herhangi bir görünüm  kısayollara eklenebilir. Ayrıca  sık kullanılanlar olarak işaretlenenlerde bu  görünümde karşımıza çıkacaktır.

 Bir nesne eklemek istediğimizde "Yeni" altındaki Nesneleri kullanarak  sisteme doküman veya  diğer nesneler ekleyebilir, "Gidilecek"  altındaki  kısayollardan ise Temel ile ana görünüme  gidilebilir, bana  görevlendirilmiş kısayolu ile size görevlenen bir görevlendirme veya  iş  akışı  durumu olup olmadığını kontrol edebiliriz.