M-Files’a eklediğiniz doküman kütüphanesi ile ilgili işlemler gerçekleştirmek için Doküman Kütüphaneniz üzerinde sağ tıklayın. Açılan listede İşlemler adı altında Doküman Kütüphanesi ile ilgili işlemleriniz toplanmıştır.

Doküman Kütüphanesi Kopyala

Doküman Kütüphaneniz ile ilgili yapabileceğiniz işlemlerden bir tanesi Doküman Kütüphanesi Kopyaladır. Bu özellik var olan Doküman Kütüphanenizin bir kopyasını almanızı sağlar. Eğer daha önce kullanmış olduğunuz kullanışlı bir dokuman kütüphaneniz var ise yeni bir doküman kütüphanesi oluşturmadan benzer özelliklere sahip bir doküman kütüphane kopyası oluşturabilirsiniz. Kaynak kısmında İsim ve Konum bölümleri M-Files tarafından otomatik olarak doldurulur. Hedef bölümünde ise kopyalanan kütüphanenin İsmini girmeniz gerektedir. Ayrıca kopyalanan Doküman Kütüphanesinin kopyalanacağı konumu Tanımla butonuna tıklayarak belirleyebilirsiniz. Konum belirlememeniz durumunda ise kaynak doküman kütüphanesinin bulunduğu konuma kaydedilecektir. Kopyalanacak veri bölümü Doküman Kütüphaneniz de bulunan verilerin hangi kısımlarının kopyalanacağını seçmenize yarar. Hepsi butonuna tıklarsanız bütün özellikler seçili hale gelecektir. Sadece Yapı seçeneğine tıklarsanız Doküman Kütüphanesi sadece yapısal olarak kopyalanacaktır.

Microsoft SQL Server’a Geçiş Yap

Doküman Kütüphaneniz ile ilgili yapabileceğiniz işlemlerden bir tanesi de Microsoft SQL Server’a Geçiş Yap işlemidir. Bu işlem Yeni Doküman Kütüphanesi oluştururken Firebird veritabanını seçtiyseniz fakat ilerleyen zamanlarda SQL Server a geçiş yapmak istediğinizde kullanabileceğiniz bir özelliktir.

Sunucu ismi: Bu metin kutusuna SQL Server’ın bağlı bulunduğu sunucunun adı yazılmalıdır.
Veritabanı ismi: Bu metin kutusuna sunucuda bulunan bağlanacağımız veritabanı adı yazılmalıdır.

Sistem yöneticisi giriş bilgileri: Sistem yöneticisi giriş bilgilerindeki gerekli alanları doldurmalıyız. Tip olarak iki tip vardır: Windows Yetkilendirmesi ve SQL Server Yetkilendirmesi. Windows Yetkilendirmesini seçerseniz kuruluşunuzdaki Active Directory yapısıyla belirlenen kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz gerekmektedir. SQL Server Yetkiledirmesini seçerseniz SQL Server için belirlediğiniz kullanıcı adı şifrenizi girmeniz gerekir.

Temel kullanıcı giriş bilgileri: Bu sekmede size iki seçenek sunulur: Otomatik oluşturulmuş giriş bilgilerini kullan, Mevcut giriş bilgilerinden birini kullan.

Dosya Veri Konumu: Bu seçenek ile Dosya verisinin tutulacağı alanı belirtebilirsiniz. Karşınıza iki seçenek çıkacaktır: Dosya verisini kütüphane veritabanında tut, Dosya verisini dosya sistemindeki klasörde tut. Dosya verisini oluşturacağınız kütüphanenin veritabanında tutmak için ilk seçeneği seçin. Dosya sisteminizdeki klasörde tutmak için ikinci seçeneği seçin.